Arabský plnokrevník

16. září 2010 v 20:00 | Natálie |  Breeds of horses

ARABSKÝ PLNOKREVNÍK

Je to nejstarší a nejčistší koňské plemeno, je často považován za nejkrásnějšího koně na světě. Svou ušlechtilou hlavou, štičím profilem, výraznýma očima, živou povahou a neopakovatelným plavným pohybem je bezpochyby jedním z nejdokonalejších zvířat. Přestože byl po mnoho století s velkou péčí šlechtěn, jeho skutečný původ není jasný. Čistokrevní arabští plnokrevníci se nyní chovají na celém světě. Kromě přehlídek se nesmírně hodí i na vytrvalostní ježdění. V poslední době se opět zvyšuje zájem o arabské dostihy.
Zajímavost:
Jedinečný vzhled arabského plnokrevníka je určován, utvářením páteře, které se liší od ostatních koňských plemen v několika ohledech. Arab má 17 žeber (ostatní koně 18), 5 bederních obratlů (ostatní 3) a 16 ocasních obratlů (ostatní 18).
Popis plemene:
Výška: 144,2 - 152,5 cm
Zbarvení: Hnědáci, ryzáci, bělouši, vzácně i vraníci. Bílé odznaky na nohách a na hlavě jsou časté.
Charakter: Arabští plnokrevníci jsou velmi inteligentní a vynikající vytrvalci. Jsou známí svým ohnivým temperamentem.
Chody: Arabský plnokrevník je známý svými elegantními pohyby, které vyniknou zejména ve cvalu. V klusu se arab pohybuje velmi harmonicky a uvolněně.
Hříva a ocas: jsou neobyčejně jemné, hedvábné.
Krk: Typickým rysem araba je mitbah, slovo označující úhel spojení hlavy s krkem. Tvoří typický oblouk, díky kterému se hlava může volně obracet do všech stran.
Kohoutek: Krk ladně přechází do vysokého a širokého kohoutku, nasazení na plece je zřetelné.
Tělo: Arab má krátký, lehce prohnutý hřbet, silná bedra a delší rovný kříž.
Nohy: Nohy jsou suché a čisté, bez přílišné mohutnosti holení. Šlachy jsou jasně patrné a nohy mají téměř dokonalý tvar i rozměr. Zadní nohy bývaly dlouho u arabů slabší, ale u všech příslušníků plemene jsou zdravé a v pohybu uvolněné.
Hlava: Hlava je nazměnitelná a nezapomenutelná. Je krátká a velmi jemná, nos je zřetelně štičí. Nozdry jsou neobyčejně velké, stejně jako oči, široce otevřené a posazené níže než u jiných plemen. Typickým rysem je jibbah, štítovitá vypuklina mezi očima, která začíná u uší a končí na nosní kosti. Je v celé koňské rodině jedinečná.
Ocas: Kořen ocasu je nasazen nápadně vysoko na zádi. Při pohybu je nesen obloukovitě vzhůru (prapor).                                                                   Zdroj:www.horse-k.blog.cz

                     

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama