Zaříkávač koní

20. dubna 2011 v 20:00 | Natalie |  Films

Film natočený podle stejnojmenného románu Nicholase Evanse.

Tom, zkušený kovboj z Montany a znalec koní má před sebou těžký úkol - zachránit silně traumatizovaného koně, kterého srazil nákladní automobil. Pomoc ale potřebují i jeho majitelé - 14letá Grace, která přišla při této nehodě o nohu a a stala se apatickou vůči okolí i její prací vystresovaná matka.

MacLeanovi představovali poměrně šťastnou rodinu. Robert MacLean sice cítil, že mu jeho žena - velmi schopná a emancipovaná šéfredaktorka Annie - uniká někam, kde ji nemůže dostihnout, ale vždycky ji miloval a doufal, že také pro ni je jeho láska nezbytná. Společně vychovali čtrnáctiletou Grace, skvělou dívku plnou života, která si rozuměla s rodiči, se spolužáky, byla veselá, krásná a nade všechno milovala svého koně Pilgrima.

Ale pak přišlo jedno ledové ráno a romantická vyjížďka společně s nejlepší přítelkyní. Obě dívky osedlaly své koně a vyrazily na projížďku. Dusot kopyt zněl společně s jejich smíchem zmrzlou krajinou, zasněžené pláně navozovaly idylickou atmosféru, samotou se nesly rozverné dívčí hovory a pak všechno ukončil jeden zledovatělý svah těsně vedle silnice. Kvílení brzd předznamenalo tragický střet, pak už jen změť kopyt, rukou a nohou, zmatek, děsivý křik. Přežila jen Grace a Pilgrim, kterého zvěrolékař radil utratit.

Všechno co bylo je rázem pryč, hroutí se život celé rodiny. Protože Grace, která přišla při autonehodě o přítelkyni a o nohu ztrácí zájem o svět a není schopná komunikovat se svým okolím. Také Pilgrim se nemůže vzpamatovat z hlubokého šoku, ale Annie hodlá koně udržet při životě a dát ho znovu do pořádku. Mateřské instinkty jí velí, že jedině takhle je to správně, i když své motivace dokáže jen stěží vysvětlit zvěrolékařce, nebo manželovi. Pilgrim musí žít hlavně kvůli Grace a musí se zbavit svých traumat, protože se z něho stalo divoké, nezvladatelné zvíře. Ve svém hledání jak na to, narazí Annie v jednom z časopisů na adresu zaříkavače koní, stárnoucího kovboje z Montany, který dokáže najít cestu i k té nejpošramocenější koňské duši.

Když tenhle koňský léčitel Tom Booker odmítá přiletět do New Yorku, donutí vzpouzející se Annie navzdory manželovým námitkám k odjezdu Grace, naloží koně a vydává se napříč Amerikou do Montany. Tuší, že by ta cesta mohla pomoci Grace nalézt novou cestu k životu a překonat vnitřní bolest, ani na chvilku ji ale nenapadne, jak velice ovlivní také její osobní život. Že v daleké Montaně opět po letech propadne citům dávno zapomenutým a síla nádherné přírody Montany i síla lásky ji znovu donutí zrekapitulovat vlastní způsob života... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama